Instalarea noului preot

10 Februarie 2017

Slujba Sfintei Liturghii, vineri, 10 februarie 2017, între orele 730 -1030, în Biserica Sfinţii Voievozi|Arămoaia, slujbă ce a fost oficiată de către Prea Cucernicul Părinte Protopop Axentioi Pintilei Neculai alături de un sobor de preoţi: preot Hanganu Cristian, Parohia Talpa; preot Fuioagă Mihai, Parohia Dumbrava; preot Anisia Neculai, Parohia Tupilaţi; preot Constantin Capşa, Parohia Sarata|Piatra-Neamţ; preot prof. Grigore Irinel, Parohia Săveşti.

In cadrul Sfintei Liturghii Prea Cucernicul Părinte Protopop Axentioi Pintilei Neculai ca delegat şi reprezentat al Inalt Prea Sfinţiei Sale Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a oficiat festivitatea de prezentare și actul de instalare al noului preot al Parohiei, prof. dr. Mihai Capşa-Togan, în fața credincioșilor.
Apoi, noul preot paroh a invitat cu bucurie duhovnicească pe toţi enoriaşii parohiei şi pe toată lumea prezentă la agapă creștinească pregătită cu acest prilej, în casa familiei Dabija Gh. Melitina.

Montajul video poate fi urmărit aici.

Atașamente:
PDF icon invitatie_2.pdf