Scurt Istoric

Istorie Aprilie 20, 2017

Satul Arămoaia, are o veche atestare, fiind trecut pe o hartă strategică din timpul domniei lui Ştefan cel Mare, însă satul este amintit din vremea lui domnitorului Alexandru cel Bun, care în 1414 dăruieşte boierului Crăciun Belcescu şi fiilor săi Petru şi Ioan, "satul de la Valea Albă şi casa Belceşti".

Biserica din satul Arămoaia cu hramul "Sfinții arhangheli Mihail și Gavriil" a fost construită în jurul anului 1800, iar adaugiri s-au făcut la jumatatea sec. XIX. Ultima  sfințire a bisericii a avut loc la  21  August 1983, când aceasta s-a sfintit de către PS Episcop vicar Pimen Suceveanul, în urma renovării din perioada 1982 – 1983. Această renovare s-a desfășurat sub coordonarea preotului Capșa Constantin de la  Parohia "Sf. Nicolae" Totoieşti, de care aparținea această biserică.

Citește alte articole despre: aramoaia